View unanswered posts | View active topics It is currently Sun Jul 21, 2019 6:00 pm

Reply to topic  [ 29 posts ]  Go to page 1, 2  Next
 Как и защо се стигна до това положение? 
Author Message
Techn0.eu Freak
Techn0.eu Freak

Post Как и защо се стигна до това положение?
Здравейте, искам да използвам тази трибуна да кажа нещо, което от много време се мъча да формулирам и днес мисля да го формулирам под формата на една тема. Дано намери свестен отклик и да не остане поредния глас в пустиня. Таз значи седя днес, пия си биричката и се чудя защо се стигна до това разединение в масата електронни фенове въобще? Защо стана така, че иначе добри приятели до преди време станаха върли хейтъри само защото единия взел да слуша минимъл, другия останал шранцер? Защо една група хора реши да прави мръсно на друга група хора, само защото едни решиха да канят и да слушат имена на вълната на модерния транс, а другите искат да останат олдскуул и да си слушат работи от преди 10 години, защото ги смятат за "истински"? Защо бейсърите решиха да се правят на прекалено важни и да гледат с насмешка на тези, които минаха на дъбстеп? Защо хаусърите взеха да тровят тези, които минаха на минимъл, а последните решиха да излизат с номера, че тяхната музика не е за неинтелигентни хора? Седя и си давам сметка, че аз също кривнах по шибания лайнян път на хейта, станах същия нетърпим глупендер, който само чака удобен момент да плюе отрова по по-комерсиалните имена, а реално не си давам сметка, че същите тези комерсиални имена всъщност карат приятелите ми да се чувстват щастливи и да се усмихват слушайки тяхната музика и миксове. Също така започнах да си давам сметка как електронната сцена в България се превърна в едно своеобразно бойно поле, където кръстосват всеки ден шпаги най-различни интереси, визии, комплекси и идеи. Всички станаха прекалено озлобени и/или апатични, няма го този авантюристичен дух за нещо ново, различно, интересно и нестандартно както преди години. Признавам си, започнах да ходя по партита преди 3-4 години сериозно въпреки че съм фен вече над 10 години, просто защото бях задръстен тийн и ме беше страх да не ме пребие някоя група препили провали на някое парти. Но от доста източници си направих извода, че в последно време еготата, стереотипите и комплексите постепенно изместиха това лековато усещане, което те обзема когато си надъхан да отидеш на парти ей така, да разпуснеш, без да ти пука реално дали този зад пулта е известен, какво пуска, как го пуска, клуба комерсиален ли е. И този факт малко по малко започва да тежи на всички ни, без значение дали сме ми минималисти, хаусъри, трансъри, бейсъри, степъри, шранцери, габбери, кораджии и така нататък и така нататък. Тук е момента да спомена, че на мен ми се иска да отида един път на eдно freerange парти като във филма Groove - без стилове, без предразсъдъци, без дразги, без комплекси, без свръхочаквания и единственото което да виждам е усмивките на доволните парти хора, а не вкиснати физиономии и отегчени лица. Дали не е прекалено късно за това и дали това ще си остане просто налудничава идея без някакви шансове за реализация?
П.С. Никой не искам да засегна, нито искам да посоча някой с пръст и да кажа "Ти си виновен за това" - всички сме виновни и всички сме потърпевши, всеки в по-голяма или по-малка степен. (no) На мен само ми остава надеждата, че някой ден тази нетърпимост ще избелее и всички реално ще си дадат сметка, че нашата любима електронна музика не заслужава толкова негативни емоции, без значение от стила си. Без значение от BPM-a. Без значение от начините на миксиране. Без значение от семплите, ефектите, лууповете. Без значение от НИЩО! И с риск да прозвуча като поредния безличен фейсбук спамър (ще го преживея някак си :D ) ще кажа, че ще ви бъда благодарен, ако разнесете мълвата за това към своите приятели, без значение в какъв стил са се ориентирали и те се замислят над думите ми. Не защото съм безгрешен или с претенции за следващия Ганди, а просто защото съм един обикновен фен. Нито повече, нито по-малко.

Wed Mar 30, 2011 7:06 pm
Profile
Moderator
Moderator

Post Re: Как и защо се стигна до това положение?
Forsi wrote:
как електронната сцена в България се превърна в едно своеобразно бойно поле, където кръстосват всеки ден шпаги най-различни интереси, визии, комплекси и идеи.

Де да беше само електронната сцена, това е България, тука всеки иска да е по-голям от другия, защото е плъх по default. :)
Какво да се прави... (mrgreen)

ПЛУР!!!!

Thu Mar 31, 2011 11:22 am
Profile WWW
Techn0.eu Freak
Techn0.eu Freak

Не знам вече какво да мисля... Просто вчера в един момент осъзнах, че реално не си заслужава да вредим на себе си като общност просто заради едното кухо подло чувство на задоволство да "нахраниш" поредния хейтър или непросветен. Не искам да става поредната форумна драма тука, ако се налага даже заключете темата, просто един съвет от мен като фен на фенове - замислете се дали това реално е начина. Нищо повече :)

Thu Mar 31, 2011 12:47 pm
Profile
Techn0.eu member
Techn0.eu member

Първо да започна с разликата в поколенията.Лично аз започнах да слушам електронна музика 2004 като 2005-2006 ходех вече активно по партита.Тогава публиката беше освободена от всякакви предразсъдаци свързани стилово с музиката,хората се забвляваха нямаше ги тинейджърските назлобени физиономии и експертите по електронна музика.Ходили сме по 15-20 човека на парти и сме се забавлявали като за последно.2008-2010 много от познатите ми си изградиха психологическата зависмост,че с нарастване на възраста се променят и възгледите към електронната музика преминаващи от нея към общоприетото народно звучене (чалга).В същото време започна еволюцията на стандартното техно звучене преминаващо към минималистична основа.Тогава започна да се появява новото поколение т.н. ''прически'' и ''хаусъри.Това поколение изригна със своята компетенст и всестранно развита личност във всяка свера на електронната музика като в същото време си ходеха активно по чалгарниците.Какви теории съм чувал от такива личности без да са изслушали един класически техно сет или трак като правят съпоставка само с настоящето без да погледнат в миналото.Една от отличителните черти на българина е че не приема чуждото мнение и опит така се получават разногласията,въобще разногласията в нашата страна.Хората вече не са толкова задружни,всеки гледа да се изолира от обществото като така се изгражда един затворен кръг достижим само за тези които са заинтересовани от него.Всичко това се пренася и при нас ние си харесваме твърдото истинско звучене другите си харесват ''пиукането'' третите си викат ква е тая наркоманска музика и в същото време си противоречат като се друсат по фолк клубовете.Толерантноста,правенето на компромиси липсата на агресия са част от нещата,които водят към прогрес в едно общество,в нашето общество липсват и трите основи или преобладавт в изключително малки количества.
Личното ми мнение е че освен изброените фактори голями влияние оказва и икономическото положение,което ни прави до някаква степен агресивни и безсилни като така се отключват негативните фактори в нас.Когато човек се пита за тиква неща значи не е открил отговора,а щом в общ план нищо не се променя значи дори никой не си е задал този въпрос,а иначе казано защо се получава така?

Sat Apr 02, 2011 12:57 pm
Profile
Techn0.eu Freak
Techn0.eu Freak

Като цяло: (bow) Аз лично не се кефя толкова на партита вече, защото взех да се занимавам с миксиране преди 5-6 години някъде и сега като отида на всяко едно парти не чувам музиката, а ушите ми са наострени за грешки в миксинга, неправилно използван еквалайзер, ей такива глупости и заради това реално не мога да е отпусна като най-обикновен фен и да си поскачам. Сега си давам сметка, че не трябваше изобщо да почвам да се занимавам с това - нито станах свестен DJ, нито вече съм свестен фен като едно време, а станах същия заядлив мърморко като повечето... (mad) Лошото е, че както наистина викаш прекалено много станаха "компетентните", за сметка на най-обикновените фенове, прекалено голямо "цепене" стана - 1000 организации, 1000 подстила, 1000 различни мнения...

Sat Apr 02, 2011 2:39 pm
Profile
Moderator
Moderator

Forsi wrote:
Като цяло: (bow) Аз лично не се кефя толкова на партита вече, защото взех да се занимавам с миксиране преди 5-6 години някъде и сега като отида на всяко едно парти не чувам музиката, а ушите ми са наострени за грешки в миксинга, неправилно използван еквалайзер, ей такива глупости и заради това реално не мога да е отпусна като най-обикновен фен и да си поскачам. Сега си давам сметка, че не трябваше изобщо да почвам да се занимавам с това - нито станах свестен DJ, нито вече съм свестен фен като едно време, а станах същия заядлив мърморко като повечето... (mad) Лошото е, че както наистина викаш прекалено много станаха "компетентните", за сметка на най-обикновените фенове, прекалено голямо "цепене" стана - 1000 организации, 1000 подстила, 1000 различни мнения...

еее Форси не се самоосъждай чак така :)

Image

Sat Apr 02, 2011 7:59 pm
Profile WWW
Techn0.eu Freak
Techn0.eu Freak

Споко, не съм почнал със вените все още (lol)

Sat Apr 02, 2011 8:06 pm
Profile
Moderator
Moderator

сакън нИдей (lol) (mrgreen)

Image

Sat Apr 02, 2011 8:08 pm
Profile WWW
Techn0.eu Freak
Techn0.eu Freak

хабен ми е ножа, не за друго (help)

Sat Apr 02, 2011 8:10 pm
Profile
Techn0.eu member
Techn0.eu member

Forsi wrote:

При мен се получава същото все едно ми четеш мислите (shock) явно има някакъва обща психологическа зависимост между хорат и електронната музика.

Sun Apr 03, 2011 12:38 pm
Profile
Techn0.eu member
Techn0.eu member

Forsi....Valdes...mnogo sum suglasna s vas!I az mnogo puti sum si mislila i sum razmishlqvala nad tezi neshta,no gledam da ne go pravq 4esto,4e me hvashta super mnogo qd i mi idva da zapla4a....Po princip nie bulgarite sme dosta problemno ob6testvo!Do golqma stepen kakto Valdes kaza ikonomi4eskite problemii,cqloto bezpari4ie skapvat horata psihi4eski,otdelno 4e vse oshte sme robi na samite sebe si...na sobstvenite ni strahove i sme se nau4ili da mul4im...Tova porajda zloba, omraza, zavist,razedinenie.Vseki se opitva da se spasqva nanqkude...Tova neshto vliqe v momentite,v koito iskame da se zabavlqvame i ni pravi da mislim ve4e v izkrivena nasoka i da proqvqvame tezi negativni ka4estva navsqkude i da se prevrushtat v stereotip na povedenie...Horata,na koito im pisna ot tva polojenie i ne iskaha da budat povle4eni v cqlata tazi pomiq ve4e ne sa tuk.Forsi,volno ili nevolno vseki se vliqe ot cqlata tazi negativnost i posredstvenost i za tova smqtash,4e i na teb ti se e otrazilo.Problemut daje ne e v tova,4e ima mnogo stilove,organizacii i mnimi fenove.Horata mogat da si slushat kakvoto iskat...Nali znaesh..nqma losha muzika,ima razli4en vkus :) Na 1 ka4estveno par4e...na 1 talant,nqma kak da kajesh,4e ne sa dobri!Osven tova,ostavat tezi,koito posveshtavat jivota si na tova i iskat da se zanimavat.Problemut pak si ostava v horata... v gnusnoto im povedenie,v izkrivenite im predstavi za zabavlenie i nevuzmojnostta da se zabavlqvat v adekvatno sustoqnie...Po dqvolite nikoi li ne moje da se kefi v realnostta?!?!Ne e li dostatu4na energiqta,koqto nosi muzikata,atmosferata....Jal mi e za tazi 4ast ot horata,koito ne mogat po drug na4in da se zabavlqvat,osven da sa tolkova sma4kani i da ne prili4at na hora!Osven tova kolegialnostta sprqmo organizaciite,m/u DJite e dosta malka....uvajenieto-ne e na nujnoto nivo...Vmesto da se raboti za prostata cel-da ima razvitie v muzikata,bilo to ot kum razli4ni partyta,novi artisti,razli4na atmosfera,poveche hora,koito da se zaribqvat,nie oshte malko shte se izbiem...Imame nqkva stranna maniq za veli4ie i za pokaznost...A tolkova sme prazni i kuhi otvutre,4e dori kogato nqkoi se 4uvstva shtastliv ot dadenata muzika se prevrushtame v hate-uri...Btw,Forsi,nqma za kakvo da se uprekvash, 4e sluhut ti se e promenil...tova,che chuvash ne6tata po drug nachin i spodelqsh mnenieto si ne te pravi hate-ur ili ne6to drugo...Tova sus sluha go znam ot sobstven opit,no ne e tazi temata,kudeto da ti razqsnq:)Vinagi ima kritiki,kogato stava duma za muzikanti i vuob6te za tvorci:)Prosto ni e leko sburkana cennostnata sistema i krivorazbranata demokraciq i materialniq svqt unishtojiha dobrotata,choveshtinata i polojitelnite ni ka4estva i ni prevurnaha v osvirepeli hishtnici s dvijeshta sila- ZLOBA!Kompleksni sa neshtata,no az ne se ot4aivam i nqma da zagubq nadejda,zashtoto taka vse oshte ne sum pobedena!A na svruhgolemite pasteti im jelaq ZDRAVE i dano ne go zagubqt zaradi 1to ni6to...
Forsi,evala za temata!Dano naistina okaje polojitelno vliqnie!
P.S Ako nqkoi se 4uvstva obiden po nqkakuv na4in,molq da buda izvinena!Celta edinstveno e da ima polojitelna promqna!

Sun Apr 03, 2011 3:55 pm
Profile
Techn0.eu Freak
Techn0.eu Freak

Евала за свястното мнение! (bow) По принцип идеята ми не беше примерно да разразявам спор или да чакам някаква сериозна дискусия, просто в един момент ти става супер тегаво, че колкото и да си оптимист, колкото и да не ти пука, колкото и да се стараеш бавно потъваш в лайната и няма излизане скоро... А това определено не е на добре и няма изгледи да се оправи скоро! (coffee)

Sun Apr 03, 2011 4:40 pm
Profile
Spam control member
Spam control member

Linee nashto pokolenie - Vazov go e kazal predi godini,no vaji s pulna sila i za dnes:> Kolkoto i da se napuvat DJ-ite da dokarvat novi artisti da davat vsichko ot sebe si (dori poslednite pari ot sobstveniq si djob) shibaniq bulgarski mantalitet trqbva da se promeni kato za nachalo:> Iskam da kaja i neshto drugo - Kato staro rapersko kuche vchera bqh na edin event i ostanah porazena ... super mnogo hora (nqmashe gost!) , super mnogo fenove nqkoi novi,drugi stari...na takava atmosfera ne sum se naslajdavala ot pone 6-7 godini na hip-hop party:))))) I estestveno s kopnej se zamechtah za edno takova vuzrajdane i v TECHNO muzikata.... AMI haide zaedno da se preborim za tova vuzrajdane , da se opitame da sme po-edinni bez da izdrebnqvame koi ot koq organizaciq e , koi pokanil po-qkiq gost i t.n... Koito kakvoto moje - tova dava za razvitieto:)) Taka che , priqteli , KEEP YOUR HEAD UP , TECHNO WILL NEVER DIE!!!! A dano skoro vseki edin ot nas da se okaje po sredata na pretupkana potna zala , da mu kape voda ot tavana na glavata i da vika "maika mu deba , ne moga da disham" Neka zaedno povqrvame , che tova vreme shte se vurne!~
P.L.U.R. (fun)

She moves her body , she moves her feet.. she feels the rhythm like it is her heartbeat:))

P.L.U.R - Please Let Us Rave!!!

Sun Apr 03, 2011 6:19 pm
Profile
Techn0.eu Freak
Techn0.eu Freak

Че и не само техното, а навсякъде трябва да стане тая работа... (fingerdance) Няма нищо по-сдухващо за един фен да види, че тоя зад пулта въобще не му се занимава, че се е отегчил и е там по задължение. Последния път като ходих на HMSU в Комикса още си спомням отегчената физиономия на Конспиратора, като гледа Техниксите и сигурно си вика " За какъв изобщо се занимавам с това..." И парти без пари в Комикс с HMSU и пак гледаш 100-на човека ей тъй, колкото да не е празно и половината си заминаха още в 2 и половина, щото са супер претенции и разбирачи и им е под нивото да слушат българи и едва ли не са очаквали да им дават по петдесетолевка на входа, само защото са си вдигнали ценните задници да се домъкнат. Абе въобще трагедия пълна и усещам, че се отразява това и на промоутърите доста сериозно - и на Ренесанз-а, и на HMSU-то, и на още бая други, яко взе да им писва на всички. :/

Sun Apr 03, 2011 6:42 pm
Profile
Techn0.eu member
Techn0.eu member

Едно време яко се оплаквах от Black Box,че тавана и пода са целите в пот.....връщам си думите назад,искам пак пот навсякъде (gabber) (mrgreen).

Sun Apr 03, 2011 7:09 pm
Profile
Spam control member
Spam control member

@valdes za tva govora da iskame POT:>

@ forsi щото са супер претенции и разбирачи и им е под нивото да слушат българи и едва ли не са очаквали да им дават по петдесетолевка на входа, само защото са си вдигнали ценните задници да се домъкнат.
e za tva izrechenie she te cherpq bira kato se zapoznaem nqkoi put :P

She moves her body , she moves her feet.. she feels the rhythm like it is her heartbeat:))

P.L.U.R - Please Let Us Rave!!!

Sun Apr 03, 2011 7:16 pm
Profile
Techn0.eu member
Techn0.eu member

Iskame pot,iskame pot!!! (mrgreen) (mrgreen) Az sega se vidqh s 1 friend,koito e hodil i toi su6to mi kaza,4e e bilo golqma ludnica,mnogo tanci mnogo ne6to s qka muzika... (elvis) (music) Monstribe i te sa razcepili....kvo pove4e (bow)

Sun Apr 03, 2011 9:51 pm
Profile
Techn0.eu Freak
Techn0.eu Freak

Абе да се оправят нещата, бирата лесна (lol)

Sun Apr 03, 2011 10:14 pm
Profile
Techn0.eu member
Techn0.eu member

Forsi wrote:
Абе да се оправят нещата, бирата лесна (lol)

От мен имате по 2 бири ако нещата се оправят или поне се вижда,че има напредък (cheers) Са като идва Ranieri ще видим какво ще се случи поне е добре приет от повечето хора.

Sun Apr 03, 2011 10:24 pm
Profile
Spam control member
Spam control member

почвайте да правите фрий партита и нема да има конкуренция :)

Image
FREE PARTY IS NOT 4 SALE !

Mon Apr 04, 2011 8:07 am
Profile WWW
Reply to topic   [ 29 posts ]  Go to page 1, 2  Next

Рекламки